DAP har sikret lønløft til erfarne psykomotoriske terapeuter ansat i kommunerne, løft af pensionen og et fælles initiativ, der skal øge kendskabet til de psykomotoriske kompetencer
Af Jon Kirketerp Jørgensen
Den kommunale overenskomst er i hus, efter Danske Psykomotoriske Terapeuter og kollegerne i Sundhedskartellet natten til onsdag blev enige med arbejdsgiverne i Kommunernes Landsforening om det såkaldt specifikke forlig.
Forliget handler om særlige vilkår og aftaler for de enkelte faggrupper – herunder psykomotoriske terapeuter.
Aftalen sikrer en række forbedringer af løn og pension og et initiativ, der skal øge de lokale arbejdsgiveres kendskab til de psykomotoriske terapeuters kompetencer.
I kolde tal indeholder aftalen:
- Pensionsbidrag for alle psykomotoriske terapeuter ansat i en kommune hæves fra 17,22 % til 18 %. Stigningen kan efter aftale med arbejdsgiver udbetales som løn under fritvalgsordningen.
- Tillægget for 12 års erfaring mere end fordobles til omkring 1.200 om måneden.
- Alle med 12 års erfaring rykker fra løntrin 6 til løntrin 7. Det hæver lønnen med omkring 1.000 kroner om måneden.
- Grundlønstillægget til psykomotoriske terapeuter i lederstillinger mere end fordobles til over 2.000 kroner om måneden.
- Pensionsbidrag for psykomotoriske terapeuter i lederstillinger hæves fra 18,12 % til 20 %. Stigningen kan efter aftale med arbejdsgiver udbetales som løn under fritvalgsordningen.
Alle forbedringer og tiltag træder i kraft den 1. april 2027.
DAP har desuden aftalt et fælles udviklingsprojekt med KL. Formålet med projektet er at synliggøre og øge kendskabet til de psykomotoriske terapeuters kompetencer på det specialiserede socialområde.
Projektarbejdet indebærer blandt andet at inddrage erfaringer fra kommuner, hvor psykomotoriske terapeuter allerede i dag udfører psykomotorisk terapeutopgaver
Den nye aftale bygger oven på det såkaldt generelle forlig, der blev indgået mellem arbejdsgiverne i Kommunernes Landsforening og Forhandlingsfællesskabet, der repræsenterer stort set alle ansatte i kommunerne.
I det generelle forlig på det kommunale område lykkedes det fagforeningerne at hente 6,27 % i generelle lønstigninger til medlemmer i kommunerne – herunder selvfølgelig også de psykomotoriske terapeuter. Lønstigninger kommer løbende over de næste tre år med den første stigning allerede den 1. april 2026, hvor lønnen stiger med godt 2 %.
Du kan læse mere om det generelle forlig på det kommunale område her: https://dap.dk/ok26-det-generelle-forlig-for-kommunalt-ansatte-er-paa-plads/
I sidste uge blev den sidste aftale på det regionale område lukket, og med nattens forlig er det kommunale område også færdigforhandlet. Derfor mangler blot det statslige område.
DAP inviterer den 14/4 kl. 14 til informationsmøde om de nye aftaler. Her vil vi gennemgå de nye vilkår, og der bliver mulighed for at stille spørgsmål. Der vil være mulighed for både fysisk og online deltagelse.
Du kan læse forligsteksten her: https://dap.dk/wp-content/uploads/2026/03/shk-kl-endeligt-forlig-ok26.pdf